Liny stalowe ocynkowane

( ilość produktów: 29 )

Jednym z najważniejszych wymogów dotyczących lin, jest ich estetyka. Ponieważ ulegają one często korozji, tracąc przy tym szybko na wyglądzie. Istnieją branże, w których jest to bardzo ważne, zaś samo korodowanie ma również bardzo duży wpływ na wytrzymałość liny oraz żywotność – co także nie jest pożądane w wielu zastosowaniach.

Ogólnie zakłada się, że właściwie prowadzone smarowanie lin stalowych pozwala trzykrotnie przedłużyć ich trwałość. W szczególności uzyskuje się:

  • znaczne obniżenie postępu korozji
  • obniżenie zużycia w wyniku przecierania się liny
  • obniżenie zużycia frettingowego (niekiedy występującego w przypadku lin pracujących statycznie)
  • ograniczenie procesu butwienia rdzenia liny

Zamiast smarowania lin lepszym rozwiązaniem są liny stalowe ocynkowane.

W jakich urządzeniach mają zastosowanie liny stalowe?

Liny stalowe używane są w branżach gdzie wymagane jest podnoszenie i przenoszenie bardzo dużych ciężarów. Liny stalowe nie tylko używane są w dużych przedsiębiorstwach. Wykorzystywane są również w mniejszych przedsięwzięciach np. w siłowniach jako element urządzeń do ćwiczeń np. linka stalowa do wyciągu. Posiadają różnorodną konstrukcję. Na wybór danego rodzaju liny mają wpływ jej parametry:

  • średnica liny np. 16,0 mm
  • jej konstrukcja np. WS 6x36
  • rodzaj pokrycia drutów np. ocynkowane
  • rodzaj rdzenia np. organiczny
  • klasa wytrzymałości np. 1770 N/mm2
  • typ i kierunek zwicia np. prawa przeciwzwita
  • minimalna siła zrywająca np. 150,0 kN

Obecnie na rynku można zakupić liny stalowe na metry. Choć wydaje się, że powinny być one grubsze od linek stalowych, jest to kwestia używanej nomenklatury - oznacza to, że zarówno lina jak i linka stalowa są tym samym produktem a ich parametry ich nie mają nic wspólnego z nazewnictwem.

Napinacze do liny - jakie są i czemu służą?

W celu zabezpieczenia, przytrzymania ładunku do linki stalowej można zamocować mechanizm napinający tzw. napinacz. Linka stalowa z napinaczem umożliwia blokadę liny, regulację długości liny, umożliwia równomierne zwijanie liny. Napinaczami są:

  • śruby rzymskie,
  • ręczne uchwyty do napinania,
  • śruby oczkowe i inne.

Usztywnienie linki stalowej można uzyskać przy użyciu napinacza lub naciągacza. Linka stalowa napinająca często jest potrzebna przy budowie ogrodzeń. Na rynku jest wiele akcesoriów umożliwiających to zdanie. Najczęściej działają na zasadzie śruby.

Gdzie można zastosować linkę stalową powlekaną?

Linka stalowa powlekana może mieć rożne zastosowania z uwagi na to, że jest w estetycznej otulinie/powłoce. Na ogół jest to materiał PCV i jego zadaniem jest również zabezpieczenie albo utrudnienie przecięcia linki. Dlatego linka stalowa powlekana wykorzystywana jest również jako rodzaj blokady do rowerów. Materiał PCV na lince zabezpiecza przed uszkodzeniem elementy do których jest przymocowana. Ponadto materiał PCV zabezpiecza linkę stalową przed opadami atmosferycznymi.

Wytrzymałość liny stalowej na zerwanie

Liny stalowe ocynkowane stosowane w zakładach produkcyjnych, w warsztatach muszą być bardzo solidne i odporne. Ich jakość a tym samym bardzo wysoka klasa ma za zadanie sprzyjać jakości pracy oraz bezpieczeństwu pracowników. Liny używane w większych przedsięwzięciach muszą być doskonałej jakości i europejskich standardów. Wytrzymałość liny stalowej na zerwanie jest wyliczana w warunkach laboratoryjnych. Przestrzeganie stosowania optymalnych parametrów lin jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Cechy decydujące o zastosowaniu konkretnego rodzaju liny muszą być ściśle dobrane do konkretnych urządzeń i prac a w szczególności obciążeń.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1682 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-28
ok
2024-08-21
Bardzo sprawna realizacja zamówienia.
pixel