Śruby rzymskie proste
Śruby rzymskie zgodnie z definicją to regulowane urządzenie składające się z trzech podstawowych elementów: korpusu, prawego gwintowanego łącznika końcowego i lewego gwintowanego łącznika końcowego. Znane są pod nazwami: napinacz, ściągacz, śruba naciągowa czy właśnie śruba rzymska. Są to produkty, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Wśród nich wyróżnić można wiele rodzajów, które różnią się między sobą wyglądem, a w konsekwencji zastosowaniem.
Czym są śruby rzymskie proste?
Śruba rzymska to powszechne urządzenie takielunku, które służy do regulacji napięcia i zmniejszenia luzu w linie, kablu lub podobnym zespole napinającym. Oprócz tego doskonale sprawdza się na przykład do napinania ogrodzenia lub kabla obwodowego. Śruby rzymskie bardzo często stanowią elementy bardzo skomplikowanych konstrukcji. Są niezbędnym narzędziem podczas budowy mostów wiszących.
Zastosowanie śrub rzymskich prostych
Jak większość tego typu produktów śruby rzymskie dostępne są w wielu różnych rozmiarach, konfiguracjach i typach. Przed ich zakupem konieczne jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną producenta, aby mieć pewność, że wybieramy odpowiedni produkt. Ma to ogromne znaczenie niezależnie od zastosowania śruby, jej zadaniem jest przecież bezpieczne utrzymanie przedmiotu. Jak już wspomnieliśmy, śruby rzymskie mogą mieć bardzo wszechstronne zastosowanie, od prostych zadań takich jak napinanie ogrodzenia, aż po utrzymywanie konstrukcji mostu wiszącego.
W jakich jeszcze dziedzinach są stosowane?
- Sport - śruby mogą być używane do mocowania i napinania lin otaczających ring zapaśniczy lub bokserski. Na pierwszy rzut oka są niewidoczne, ponieważ są pokryte miękkim materiałem w celu zapewnienia bezpieczeństwa sportowcom.
- Transport morski - śruby rzymskie są powszechnie stosowane do napinania elementów mocowania i olinowania statku.
- Budownictwo - służą do zapewniania podparcia naciągu mostów wiszących, dużych budynków i zespołów linowych poręczy autostradowych. Znajdują także zastosowanie w kondensowaniu konstrukcji budowlanych zarówno metalowych, jak i drewnianych.
- Lotnictwo - kable i przewody obecne w konstrukcji samolotu są napinane właśnie za pomocą ściągaczy.
Śruby rzymskie ocynkowane czy ze stali nierdzewnej - które wybrać?
Najpopularniejsze materiały, z jakich tworzy się śruby rzymskie to stal ocynkowana i nierdzewna. Wybór między tymi dwoma materiałami będzie istotny, jeśli rozważasz dwa główne czynniki. Po pierwsze czy ważna jest dla Ciebie cena, a po drugie czy śruby mają wykazywać odporność na korozję.
Śruby rzymskie ze stali nierdzewnej nadają się doskonale do użytku na zewnątrz i w kontakcie ze słoną wodą, ponieważ są wyjątkowo odporne na rdzę i korozję. Jeśli więc potrzebujesz śruby narażonej na działanie tych czynników, to stal nierdzewna będzie najlepszym wyborem w tym przypadku. Śruby rzymskie ze stali ocynkowanej mogą być nieco tańsze niż śruby rzymskie ze stali nierdzewnej i mogą być również używane w zastosowaniach zewnętrznych, ale należy zachować ostrożność, ponieważ nie są tak odporne na korozję, jak te ze stali nierdzewnej.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat śrub rzymskich prostych?
Kupując śruby rzymskie, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak: waga, średnica, rozmiar, długość prętów, obciążenie zrywające oraz obciążenie znamionowe. Warto kupować wyłącznie od sprawdzonych dostawców, którzy cieszą się dobrą opinią wśród klientów, dzięki czemu unikniemy niebezpiecznych sytuacji, do których mogłoby dojść po użyciu nieprawidłowo wykonanej śruby.
Dobry producent sprawdza szczegółowo swoje produkty, zanim dopuści je do sprzedaży. Powodem niedopuszczenia do dystrybucji może być wiele czynników, a wśród nich są brak lub nieczytelna identyfikacja, oznaki uszkodzeń termicznych, w tym odpryski spawalnicze, uszkodzone elementy nośne czy zmniejszenie wymiaru oryginalnego lub katalogowego o 10% w dowolnym miejscu. Zadbaj o bezpieczeństwo, wybierając wysokiej jakości sprzęt. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybrania produktu dopasowanego do Twoich preferencji.