Wciągarki łańcuchowe
W porównaniu do innych tego typu produktów, wciągarki łańcuchowe są rozwiązaniem nieco bardziej profesjonalnym. Zastosowany w nich łańcuch jest bowiem dużo bardziej mocniejszy oraz znacznie trwalszy, niż lina (o długowieczności nie wspominając, gdyż żywotność tej ostatniej jest znacznie niższa). Do tego dochodzi samo jego użytkowanie, które może objawić się na wiele sposobów – wciągarka łańcuchowa pozwala bowiem zarówno na podnoszenie ciężkich ładunków, jak i ich transport oraz przeciąganie nawet najbardziej oddalonych od niej towarów. Można jej używać nie tylko w osi poziomej, jak również pionowej.
Wciągarki łańcuchowe to także urządzenia mobilne, montowane w różnych miejscach – stąd też wynika ich bardzo szerokie spektrum zastosowań. Wykorzystywane są zarówno przez profesjonalne firmy, ale i półamatorsko najczęściej na placach budowlanych, gdyż taka ręczna wciągarka łańcuchowa pozwala na dużą nośność (nawet do 3-4 ton), dzięki czemu z powodzeniem podnosi ciężkie palety, materiały budowlane czy inne meble na większą wysokość.
Wciągnik łańcuchowy – wykonanie i zastosowanie
Podstawowa wciągarka łańcuchowa wykorzystywana jest typowo do ręcznego podnoszenia i przenoszenia. Jej stosunkowo małe gabaryty ułatwiają podróż w transporcie, a dzięki łatwemu hakowi montażowemu można bardzo szybko zainstalować ją w pożądanym miejscu. Wciągarki łańcuchowe ręczne wykonane są najczęściej ze stali z rączką, wyprodukowaną z tworzywa sztucznego. To zapewnia im lekkość i jednocześnie wytrzymałość. Każdy wciągnik łańcuchowy ręczny ma sztywno określone dopuszczalne obciążenie robocze, którego nie można przekroczyć. Do wygodnej i szybkiej pracy warto nie przekraczać jednak 70-80% maksymalnego obciążenia, gdyż spowalnia to znacznie czas jej wykonywania. Warto także zapoznać się z dokładnym opisem i instrukcją każdego modelu, gdyż siła na dźwigni potrafi zmieniać się nawet 3-4 krotnie (w zależności od wysokości podnoszenia i średnicy łańcucha). Oczywiście każda sprzedawana przez nasz sklep wciągarka łańcuchowa spełnia wymogi dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, co zapewnia pełne bezpieczeństwo korzystania z tego sprzętu.
Wciągniki łańcuchowe – gdzie się ich używa?
Podnośnik łańcuchowy można spotkać chociażby na stoczniach, czy magazynach i hurtowniach, w których jest on przeznaczony do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków, palet, a nawet kontenerów. Ale nie tylko – knara łańcuchowa używana jest także w lasach oraz wszędzie tam, gdy tradycyjne wciągarki linowe będą zbyt słabe i nie zdają egzaminu ze swojego użytkowania. Sprzątanie terenu po wichurze jest czynnością, w której szalenie istotną rolę odgrywa czas – służbom porządkowym zależy bowiem, aby w szybkim tempie odblokować jak największą ilość dróg z zawalonych ciężkich drzew. Wtedy mobilne dźwigi z podnośnikami łańcuchowymi często są idealnym rozwiązaniem.
Oczywiście to tylko jeden z przykładów, w którym wciągnik łańcuchowy znajdzie swoje profesjonalne zastosowanie, ale mniejsze modele także potrafią być bardzo często wykorzystywane z powodzeniem przy pracach półamatorskich – chociażby w transporcie mebli, czy ciężkich urządzeń na budowach, lub w mniejszych magazynach.
Wciągarka łańcuchowa – ile jest w stanie podnieść?
Najtańsze wciągarki łańcuchowe, które są raczej wykorzystywane w pracach półprofesjonalnych, mogą unieść około 500 kilogramów na wysokość 4 metrów. Koszt takiego modelu często jest bardzo niski i można takowy produkt zakupić już w kwocie kilkuset złotych. Dla bardziej wymagających lepiej sprawdzi się bloczek łańcuchowy, oferujący możliwość podnoszenia i transportu nawet 50 ton. Oczywiście, mówimy tutaj o szerokim przeznaczeniu takiego produktu, jakim będzie przykładowo praca w miejscu takim jak stocznia. W innym przypadku, produkty o takim udźwigu spotyka się niezwykle rzadko.
Najczęściej mamy do czynienia z modelami o średniej mocy, które stanowią wciągniki łańcuchowe o możliwości podniesienia przedmiotów, ważących pomiędzy 2 a 6 ton. Wykorzystywane są najczęściej w magazynach i hurtowniach oraz na budowach i w środowisku zewnętrznym (choćby do podnoszenia ciężkich, obalonych drzew). Co ciekawe – wciągarka łańcuchowa o masie własnej około 3 kilogramów może unieść już ciężar ważący nawet 500 kg! Te z większym, ponad jednotonowym udźwigiem mają już zaś wagę oscylującą często w granicach od 12 do 25 kilogramów (w zależności od wielkości i wykonania).