Wciągarki linowe
Wciągarka linowa pozwala przeciągać i podnosić wiele rodzajów ładunków – zarówno oddalonych, jak i położonych bardzo blisko. Wykorzystuje się ją w pracy nie tylko w osi poziomej, ale również pionowej. Wciągarki linowe nadają się idealnie do robót półprofesjonalnych i amatorskich. Wytrzymałość lin oraz ich odporność na uszkodzenia jest co prawda niższa niż w przypadku łańcuchów, starcza jednak z powodzeniem do większości wykonywanych obowiązków. Większość tych produktów posiada możliwość nawijania lin z obu stron i jest wyposażona w hamulce, a dodatkowo wciągarki ręczne linowe w wersji korbowej są też bardzo szybkie w montażu oraz proste w obsłudze.
Jaka wciągarka ręczna będzie najbardziej odpowiednia?
Najważniejszą rzeczą, jaką musimy brać pod uwagę przy korzystaniu z wciągarek linowych jest ich odpowiednie dopasowanie do ładunku. Powinno się ono odbyć przede wszystkim w relacji do jego masy oraz szybkości wykonania zadania. Jeśli chcemy, aby nasza wciągarka ręczna pracowała w miarę szybko – należy dobierać ją według wzoru udźwigu, który powinien wynosić 120% masy ładunku brutto. Jej praca na maksymalnym udźwigu jest oczywiście możliwa, natomiast obniża ona wytrzymałość samej wyciągarki oraz znacznie spowalnia przy tym pracę.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że wciągarki ręczne powinny być także dobrane pod tym i charakter wykonywanej czynności. Przykładowo – wciągarki linowe leśne znacznie różnią się między sobą od modeli typowo budowlanych. Te pierwsze sprawdzają się bowiem w warunkach trudnych, zewnętrznych i są wykonane w nieco inny sposób. Wciągarki linowe budowlane są zaś sprzętem o znacznie większej masie udźwigu, która pozwala firmom i pracownikom działać na wszelkich budowach i przy większych remontach.
Wciągnik linowy ręczny i jego wykonanie
Wciągarki linowe wykonane są najczęściej z aluminium bądź stali, a ich korpus jest smukły, przez co może być też malowany proszkowo. Mogą także posiadać zrywalne zabezpieczenie przeciążeniowe, dźwignię teleskopową czy samohamowny reduktor ślimakowy. Możliwość udźwigu, jaką charakteryzuje się wciągarka linowa wynosi przeważnie od 1 do 3,2 tony w przypadku podnoszenia i opuszczania. Jeśli chodzi zaś o przesuwanie – można pracować na nich spokojnie z większymi ładunkami. Kwestia zabezpieczenia produktów przy ich montażu jest dostępna w zależności od wykorzystania. Te pracujące w poziomie mocuje się do podstawy 4-punktowo, zaś wciągarki linowe leśne bardzo często można mocować tylną częścią korpusu do ściany lub innych pionowych powierzchni nośnych.
Wciągarka linowa – kiedy warto zakupić ją do użytku?
Narzędzia takie jak wciągarki linowe są najczęściej łączone od razu z pracami budowlanymi, leśnymi, czy też działalnością straży pożarnej przy wypadkach samochodowych lub kolejowych. Jest to połączenie jak najbardziej trafne, jednak nie są to jedyne możliwości zastosowania tych produktów w praktyce. Równie często wykorzystuje się je na magazynach i hurtowniach, zajmujących się transportem i rozładunkiem towaru. Można także podnosić za ich pomocą ciężkie meble, czy też silniki bądź osprzęt samochodowy w warsztatach.
Innym ciekawym wykorzystaniem, jeśli chodzi o wciągnik linowy ręczny jest też możliwość jego użycia w helikopterach górskiego ochotniczego pogotowia ratunkowego i śmigłowcach wojskowych do transportu różnych towarów. To właśnie uniwersalność oraz prostota w zastosowaniu mocnej dźwigni, pozwoliła temu urządzeniu odnieść tak ogromny sukces w wielu branżach. Od wielu lat bowiem wciągarki ręczne linowe są użytkowane z powodzeniem zarówno w profesjonalnych pracach budowlanych i leśnych, ale także w użyciu półamatorskim do różnych potrzeb.
Dzięki swojej budowie, wciągarka linowa ma znacznie większy zasięg pracy i możliwości niż chociażby popularne wózki widłowe czy paleciaki, które nie są w stanie unieść tak masywnych towarów na duże wysokości. Dlatego po tego rodzaju produkty z chęcią sięgają również hale produkcyjne i magazyny największych krajowych firm, niezależnie od przedmiotu wykonywanej działalności.