Taśmy Kalenicowe
Kalenica to szczyt, na którym przecinają się ze sobą dwie połacie dachu. Stanowi jeden z najistotniejszych elementów powierzchni dachowej w zakresie wentylacji całej powierzchni, a także fragment dekoracyjny. Jeśli nie będzie prawidłowo uszczelniona, w miejscu tym będzie zalegać woda oraz inne substancje. Z pomocą przychodzi specjalna taśma kalenicowa. Do czego dokładnie służy, ile kosztuje i czy warto w nią inwestować? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Taśmy kalenicowe
Taśmy kalenicowe dzielą się na kilka rodzajów, które są uzależnione od rodzaju pokrycia. Mogą to być na przykład dachówki lub blachodachówki o wysokiej, lub niskiej fali, a także dachówki płaskie i blacha. Taśmy kalenicowe różnią się też pod względem parametrów dotyczących paroprzepuszczalności i wodoszczelności, na co przekłada się budowa taśmy oraz rodzaj zastosowanych w niej materiałów, takich jak tkanina wentylująca.
Co to jest taśma kalenicowa?
Taśma kalenicowa to taśma wykonana z cienkich płatów aluminium lub miedzi, które cechują się wytrzymałością, a przede wszystkim są odporne na czynniki zewnętrzne takie jak opady czy skrajne temperatury. Jest rozciągliwa dzięki temu, że przyjmuje formę niewielkich fal, a przez to z łatwością można ją dostosować do kształtu pokrycia. Jej dolna część pokryta jest klejem butylowym, a dzięki temu może zostać trwale przymocowana do powierzchni. W jej środkowej części lub na bokach znajdują się specjalne otwory zapewniające przepuszczanie pary wodnej oraz membrany paroprzepuszczalne. Bardzo często składa się również z tkaniny technicznej, włókniny paroprzepuszczalnej oraz falistego aluminium albo miedzi. Jedna rolka zazwyczaj ma pięć metrów długości, ale w sklepach dostępne są taśmy o różnej szerokości.
Taśma kalenicowa - do czego służy?
Taśma kalenicowa służy przede wszystkim do uszczelniania miejsc znajdujących się pod kalenicami, zapewniając im jednocześnie optymalną wentylację. Można ją przykleić zarówno na pokryciu z dachówki, jak i blachodachówki. Jej struktura sprawia, że taśma z łatwością dostosowuje się do materiału wykończeniowego, z jakiego wykonana jest kalenica, a zawarta w niej siatka stanowi dodatkową ochronę przed insektami. Taśma kalenicowa jest rozwijana wzdłuż łaty grzbietowej i mocowana za pomocą takera. Po odklejeniu folii ochronnej należy dopasować ją do kształtu dachówek, a następnie mocno dociskać. W rezultacie obszar kalenicy będzie dobrze uszczelniony.
Ile kosztuje taśma kalenicowa?
Cena taśmy kalenicowej jest zależna przede wszystkim od jej szerokości oraz składu. Za podstawową taśmę kalenicową o sprawdzonej konstrukcji można zapłacić już od mniej więcej trzydziestu złotych wzwyż. Powszechnie uważa się jednak, że o wiele lepszym rozwiązaniem będą taśmy o wzmocnionej konstrukcji, które kosztują nawet ponad sto złotych. Cechują się jednak parametrami, które zapewniają optymalną wentylację i uszczelnienie, a co za tym idzie, będą stanowić inwestycję na dłużej.
Czy taśma kalenicowa jest potrzebna?
Taśma kalenicowa to niezbędny element dla wszystkich tych, którzy chcą cieszyć się odpowiednio zabezpieczonym dachem. Dzięki niej pokrycie dachu jest chronione przed opadami deszczu i śniegu, insektami i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na konstrukcję. Szczególnie ważna jest w przypadku dachów, które nie są całkiem szczelne lub nie cechują się odpowiednią wentylacją.
Taśma kalenicowa - jaką wybrać?
Taśmy kalenicowe dzielą się na te wykonane z miedzi oraz z aluminium. Te pierwsze są odporne na korozję, rozwój mchów i mają małe nacięcia zapewniające optymalną wentylację. Ich wadami są wyższa cena oraz fakt, że wskutek utleniania miedź z czasem zmienia kolor. Z kolei taśmy kalenicowe z aluminium są znacznie tańsze i pokrywa je farba poliuretanowa, przez co kolor można dopasować do dachówek. Są odporne na czynniki zewnętrzne i z czasem nie zmieniają swoich właściwości. Wybór odpowiedniej taśmy warto skonsultować z ekspertem. Czasami nie ma potrzeby, aby przepłacać, ale w wielu sytuacjach inwestycja w droższy produkt stanowi jedyne rozwiązanie.