Liny nierdzewne w PCV
Liny, które wynaleziono już bardzo dawno temu, używane są w wielu gałęziach gospodarki. Jest to produkt niezastąpiony w bardzo dużej ilości różnych prac. Liny wykorzystywane są w przemyśle stoczniowym, budownictwie, rybołówstwie czy na przykład w transporcie. Bywają niezbędne także w gospodarstwie domowym i oczywiście w sportach typu żeglarstwo lub wspinaczka górska. Warto podkreślić, że do każdej wymienionej kategorii będą potrzebne inne rodzaje lin – to znaczy wykonane z różnych materiałów oraz różnych grubości. Natomiast obecnie jest tak duży wybór na rynku z linami, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni produkt bez najmniejszego problemu.
Linka nierdzewna PCV - zastosowanie i budowa
Lina nierdzewna w PCV bardzo często stosowana jest w przemyśle chemicznym, czyli wszędzie tam, gdzie używa się kwasów. Liny nierdzewne z PCV wykazują się niezwykłą odpornością na wszelkie substancje chemiczne, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane w trudnym środowisku pracy. Poza przemysłem chemicznym liny tego typu chętnie wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, czy na przykład w żeglarstwie. Liny nierdzewne z PCV splatane są ze stali nierdzewnej kwasoodpornej i oplotu z tworzywa sztucznego. Takie połączenie gwarantuje wytrzymałość na bardzo wysokim poziomie.
Liny nierdzewne w oplocie PCV - nowoczesne rozwiązanie dekoracyjne
Ze względu na to, że linka nierdzewna w PCV ma bardzo ciekawy i oryginalny design, coraz częściej wybierana jest do różnych rozwiązań dekoracyjnych w domach i budynkach. Z liny nierdzewnej PCV w przeźroczystym oplocie można stworzyć bardzo ciekawe i unikatowe dekoracje. Świetnie nadają się na balustrady, które dzięki zastosowaniu tego materiału stają się mocne i wytrzymałe, a dodatkowo mają unikatowy design. Lina tego typu również chętnie wybierana jest do tworzenia ogrodzeń, jak i różnych kompozycji fasadowych i ogrodowych. Często można spotkać również liny nierdzewne w PCV wkomponowane w architekturę miejską. Wiele możliwości zastosowań tej właśnie liny sprawia, że jest ona bardzo często i chętnie kupowana.
Lina nierdzewna PCV - obciążenie zrywające
Liny dostępne są w różnych grubościach, a co za tym idzie, każda lina o danej średnicy będzie mieć inne obciążenie zrywające. Zobaczmy, jak to wygląda w przypadku liny nierdzewnej PCV pamiętając o tym, że liny testowane są w laboratoryjnych warunkach, więc w rzeczywistym użytkowaniu parametry mogą nieco się różnić.
- średnica 1 mm, średnica całkowita 1,5 mm = obciążenie zrywające 60 kg
- średnica 1,25 mm, średnica całkowita 2 mm = obciążenie zrywające 90 kg
- średnica 2 mm, średnica całkowita 3 mm = obciążenie zrywające 230 kg
- średnica 3 mm, średnica całkowita 4 mm = obciążenie całkowite 510 kg
- średnica 4 mm, średnica całkowita 5 mm = obciążenie całkowite 910 kg
- średnica 5 mm, średnica całkowita 7 mm = obciążenie całkowite 1430 kg
Trudno wyobrazić sobie obecnie wiele prac bez użycia liny. Liny mają wszechstronne zastosowanie i zdecydowanie ułatwiają wykonywanie wielu zadań. Nie mówimy tylko o grubych linach do zadań specjalnych, ale również o tych najcieńszych, których bardzo często używamy w gospodarstwach domowych. Oczywiście dobór odpowiedniej liny do danej czynności to podstawa, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie. Należy pamiętać, iż powyższe parametry będą się zmieniać adekwatnie do danego rodzaju liny, więc zawsze trzeba czytać dokładnie specyfikację.