Śruby rzymskie napinające
Śruba rzymska - znana również jako nakrętka rzymska lub śruba rzymska napinająca, nie jest pojedynczym elementem, jak normalna śruba używana w operacjach montażowych. To proste urządzenie składające się z trzech elementów. Posiada wydłużony, wydrążony korpus i dwie śruby wyposażone w różnego rodzaju zakończenia, takie jak haki, oczka i szekle.
Śruby te wkłada się symetrycznie w gwintowane otwory na obu końcach korpusu. Cały zestaw może składać się ze śrub z takimi samymi lub różnymi końcówkami w zależności od potrzeb. Wyroby tego typu wykonywane są najczęściej ze stali hartowanej zabezpieczonej cynkowaniem ogniowym. Dzięki temu są wyjątkowo odporne na czynniki powodujące uszkodzenia mechaniczne i korozję na skutek obciążeń i uderzeń.




Śruby rzymskie napinające ? co to takiego?
Nazwa ?śruba napinająca? wskazuje na przeznaczenie tego urządzenia. Służy do łączenia i profesjonalnego napinania mostów linowych, dachów i zadaszeń namiotów halowych i innych budynków, a także lin wykorzystywanych w transporcie lokalnym. Zabezpieczają one linie energetyczne, stabilizują wieże oświetleniowe. Jak działają śruby? Długość ściągacza można łatwo regulować, dokręcając lub odkręcając dwie małe śrubki na końcach, końce tych śrubek mają tworzyć układ. Całość nie jest pod napięciem, ponieważ jest połączona z odcinkiem liny. Kolejno należy obrócić korpus. Ten ruch powoduje, że śruby końcowe zaczynają zagłębiać się w korpusie, skracając całkowitą długość urządzenia. W ten sposób można szybko i skutecznie zastosować prawidłowe napięcie liny połączonej ze ściągaczem.
Śruby rzymskie napinające ? wytrzymałość i ocynkowanie
Ważnym parametrem śruby jest jej graniczna wytrzymałość. Wynosi ona 340-450 MPa dla stali C10 i 380-500 MPa dla stali C15. Granicę wytrzymałości stali można zdefiniować jako właściwość stali charakteryzującą stopień zniszczenia ciągłości konstrukcji metalowych. Pod wpływem obciążeń zewnętrznych w metalach powstają naprężenia wewnętrzne, a jeżeli obciążenia te są zbyt duże, może dojść do utraty ciągłości strukturalnej i powstania pęknięć w obiekcie. Dlatego tak ważne jest, aby przedmiot był wykonany z najwyższej jakości stali. Daje to pewność, że śruby rzymskie wykonane ze stali C10 lub C15 wytrzymają naprężenia, którym są poddawane podczas eksploatacji, oczywiście przy użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem.
Kluczowym czynnikiem wzmacniającym stal i przedłużającym jej żywotność jest powłoka galwaniczna. Wszystkie elementy śruby są ocynkowane, czy to korpus, czy sama śruba dociskowa. Cynkowanie jest jedną z wielu powłok galwanicznych, ale jednocześnie jedną z najczęściej stosowanych do pokrywania wszelkiego rodzaju narzędzi i elementów stalowych. Cynkowanie metalu ma dwie bardzo ważne zalety. Po pierwsze nadaje stali estetyczny wygląd, a dzięki powłoce powierzchniowej jest ona gładka w dotyku. Po drugie, chroni stal przed jej największym wrogiem, czyli korozją.
Korozja konstrukcji metalowych może wystąpić pod wpływem wielu czynników, przede wszystkim atmosferycznych, takich jak deszcz i wilgoć, zmiany temperatury, promieniowanie ultrafioletowe, działanie powietrza i jego składników. Korozja powoli zaczyna erodować i rozpuszczać strukturę, prowadząc do jej degradacji. Takie procesy prowadzą do nieodwracalnej utraty właściwości metalicznych i uniemożliwiają dalsze użytkowanie. Skorodowane elementy stalowe mogą pękać w przypadku użytkowania w miejscach narażonych na ciągłe naprężenia, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla środowiska.
Konstrukcja i zastosowanie śrub rzymskich napinających
Jak już wspomniano, śruba rzymska napinająca składa się z trzech części. Korpus i dwie śruby. Korpus jest prostokątny. Składa się z dwóch pionowych prętów umieszczonych równolegle do siebie w pewnej odległości, tworząc w ten sposób odległość między nimi. Pręty te połączone są z obu stron za pomocą elementów przypominających nakrętki, w które wkręca się śruby. Z drugiej strony śruba to gwintowany pręt, który wkręca się w korpus. Wkręty mają różne zakończenia w zależności od przeznaczenia wkrętu dociskowego i co do zasady rodzaju mocowania.
Śruby ściągające są najczęściej stosowane w budownictwie ogólnym. Służą do napinania siatek typu asekuracyjnych podczas prac na wysokości oraz lin i łańcuchów przy rozbijaniu dołów namiotowych. Doskonale nadają się do przedłużania i zabezpieczania masztów odgromowych, transmisyjnych i przekaźnikowych. W obszarze techniki śruba napinająca idealnie nadaje się do napinania tramwajowych sieci trakcyjnych. Końcówka śruby różni się w zależności od tego, jak dokręcona jest śruba rzymska. W naszej ofercie znajdziesz wiele rodzajów śrub rzymskich, dzięki czemu bez problemu wybierzesz tę, która odpowiada Twoim aktualnym potrzebom. Zapoznaj się z prezentowanym na stronie asortymentem i wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie.